Wordle Türkçe yazılımcısı sözleri nasıl seçtiklerini anlattı

miRBey

Aktif Üye
Wordle Türkçe yazılımcısı sözleri nasıl seçtiklerini anlattı
ABD’deki oyunu görüp beğenen Fatih Kadir Akın isimli Türk yazılımcı da oyunu Türkçeye çevirince, ‘Wordle salgını’ Türkiye’yi de sarmaya başladı. Şu an için her gün on binlerce kişinin oynadığı Türkçe Wordle da süratle büyümeye devam ediyor.

Yaşadıklarını Hürriyet’e anlatan Fatih Kadir Akın, yazılım geliştiricisi olarak uzun yıllardır teknoloji bölümünde çalıştığını anlattı. Wordle’ın Türkçe versiyonunu hazırlarken, mevcut İngilizce oyunun bir kopyası olduğu için teknik olarak pek zorlanmadığını belirten Akın “Fakat oyundaki klavyeyi Türkçe yapmak ve bilhassa Türkçe 5 harfli sözlerin listesini oluşturmak hem fazlaca uğraştırdı birebir vakitte pek vakit aldı. Bu açıdan biraz sıkıntı oldu” dedi.

Oyunu Türkçeleştirmedilk evvel, Josh Wardle ile bağlantıya geçmediğini de belirten Akın, süreci şöyle ayrıntılandırdı:

“aslına bakarsanız biroldukca farklı lisanda alternatifleri yapılıyordu. Ben de söz oyunlarını seven biri olarak büsbütün eğlenmek emeliyle Türkçesini oluşturdum. NYT oyunu aldıktan daha sonra da bir irtibatım olmadı, benle de bağlantı kurulmadı. aslına bakarsan tüm dünyada yüzlerce klonu oluştu.

Her biri ile irtibat kurmaya çalışacaklarını da açıkçası hayli zannetmiyorum. Bir engelleme geleceğini de düşünmüyorum. Tüm dünyada kopyası olan bir oyundan bahsediyoruz. NYT’nin bu biçimde bir akımı bozacağını hiç düşünmüyorum.”

Wordle’ın özgününü NYT alınca, bir dizi kaynak tarafınca yapılan inceleme kararında, NYT’nin 12 bin sözden oluşan listeyi değiştirdiği ve oyunun zorlaştırıldığı argüman edildi. NYT irtibat yöneticisi Jordan Cohen tarafınca yapılan açıklamada ise “Oyunla ilgili hiç bir şey değişmedi; söylenenler yanlışsız değil!” sözüne yer verildi.

Kullanıcılar Twitter’da “NYTimes, Wordle’ı satın aldığından beri oyun biraz fazla zorlaştı / Artık oynamıyorum / Ekstra varsayım için iki başka tarayıcı kullanmak zorunda kalıyorum lakin bir daha de kelimeyi güç bela buluyorum / NYT oynanışta hiç bir değişiklik yapmama kelamı vermişti. Lakin artık oyun epeyce sıkıntı / NYT, Wordle’ı fazla zorlaştırdı, artık aptalmış üzere hissediyorum” üzere yorumlarda bulundu ve bu yorumlar her geçen gün artıyor.

‘Anlık 4-5 bin kişi oynuyor’

Wordle’ın Türkçe versiyonunda vakit geçiren kullanıcı sayısının günden güne arttığını ve oyunun epeyce sıkıntı olmadığının altını çizen Fatih Kadir Akın şu ayrıntıları verdi:

“Oyun viral hale gelince ağır bir ziyaretçi akınına uğradı. Şu an anlık 4-5 bin kişi Türkçe Wordle oynuyor. Türkçe oyunda yaklaşık 4 bin söz bulunuyor. Güç ya da az bilinen sözleri elemeye çalıştım ancak natürel bir daha de ortada çıkabilir. Sözler toplu biçimde oyunun içerisinde bulunuyor. Tamamı Türk Lisan Kurumu’nun sözlüğünde geçen beş harfli sözler. Özetle oyunun söz havuzuna bir yerden söz çekilmiyor.”

‘Kelimeleri rastgele seçiyorum’

Ayrıyeten günün sözünü seçerken de muhakkak bir durum ya da bildiri tasası gütmediğini söyleyen Akın, “Kelime listesi büsbütün rastgele karıştırılmış bir liste, tarih bazlı bir eşleştirme yapmak mümkün lakin sahiden uğraşmak gerek. Bununla hiç uğraşmaya çalışmadım. Sözleri rastgele karıştırdım ve çıktı. Şayet özel güne bildiri içeren bir söz gelirse bu da inanın büsbütün tesadüf olur” dedi.

Bugün, Wordle dünya genelinde 124 faklı lisanda oynanıyor. Belarusça’dan Filipince’ye Kazakça’dan çeşitli lokal lisanlara kadar uzanan bir epeyce lisan ailesinde oynanan Wordle, işaret lisanı sürümü de bulunuyor. O denli ki, dilerseniz Uzay Yolu sinemalarında kullanılan “yapay dil” Klingonca’yı seçerek oyunu oynayabilirsiniz.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.