Anüs çıkması nedir

tutsaq

Global Mod
Global Mod
Anüs çıkması, kronik anüs çıkıklığı olarak da bilinen anüs prolapsusu olarak tanımlanır. Anüs çıkması, anüs veya rektumun anormal olarak dışarı çıkmasıdır. Anüsun vücudun dışına çıkmasına neden olan birçok faktör vardır, bu nedenler arasında kas gücünün zayıflaması, yaşlılık, aşırı egzersiz veya konstipasyon (kabızlık) bulunur. Anüs çıkması kronik bir durumdur ve kronik anüs çıkıklığı teşhisi konulmuş olan hastalarda, anüs çıkmasının önlenmesinde ve tedavisinde bazı tedbirler alınması gerekir.

Anüs çıkmasının Nedenleri

Anüs çıkmasının nedenleri, anüs ve rektum kaslarının zayıflamasıyla ilişkilidir. Anüs ve rektum kaslarının zayıflamasının nedenleri arasında, yaşlılık, aşırı egzersiz, konstipasyon (kabızlık) veya gebelik bulunur. Yaşlılık, kas gücünün zayıflamasına neden olur ve bu zayıflama anüs kaslarının zayıflamasına neden olur. Aşırı egzersiz, anüs kaslarının zayıflamasına neden olabilir. Konstipasyon (kabızlık) ise, anüs ve rektum kaslarını aşırı derecede çalıştırarak, bunların zayıflamasına neden olur. Gebelik ise, rektum kaslarının zayıflamasına ve anüs çıkmasına neden olabilir.

Anüs çıkmasının Tedavisi

Anüs çıkmasının tedavisi, hastanın durumuna bağlı olarak değişebilir. Eğer anüs çıkması çok hafif ise, egzersiz veya fizik tedavi ile kontrol altına alınabilir. Fizik tedavi ile, anüs kaslarının gücünü arttırmak için çeşitli egzersizler uygulanabilir. Ağrısız ve hafif anüs çıkıklığının tedavisi için, cerrahi tedavi de kullanılabilir. Cerrahi tedavi, anüs kaslarının yeniden oluşturulmasını ve düzeltilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca, kronik anüs çıkıklığı olan hastalarda, anüs çıkmasının önlenmesinde ve tedavisinde, uygun beslenme ve egzersiz programları uygulanması önerilmektedir.